You Might Like

Melchior Josef Martin Knüsel (16 November 1813 – 15 January 1889) was a Swiss politician from Lucerne, member of the Swiss Federal Council (1855-1875).

He was elected to the Swiss Federal Council on July 14, 1855, representing the Canton of Lucerne, and handed over office on December 31, 1875. He was affiliated with the Radicals. While in office he held the following departments:

He was President of the Confederation twice, in 1861 and 1866.

You Might Like